Травматичните рани възникват в резултат на механичен удар или злополука
Те варират от порезна рана, през ожулване, охлузване, ухапване и мехури до прободна рана и рана от куршум.
Важно условие за ефективното лечение на травматични рани е оказването на първа помощ, което включва:
- мерки за спиране на кървенето
- почистване чрез промиване на раната
- прилагане на спешна превръзка за защитаване от инфекция
- при необходимост – обездвижване на наранените части на тялото
Особено внимание трябва да се отдели при дълбоки и зеещи рани. Чужди тела, като частици мръсотия, парченца стъкло, могат да бъдат установени и то трудно, единствено с рентген на меките тъкани, но не трябва да остават в раната, поради свързания с това висок риск от инфекция.
Познаването начина на получаване на раната и съпътстващите го обстоятелствата са особено важни за оценяване риска от инфекция и избора на лечебна процедура.
Основни видове травматични рани:
- Порязване – малкото повърхностно порязване обикновено включва само горния слой на кожата. Възможно е да се появи кървене, което да бъде спряно бързо и лесно, без намеса на медицинско лице.
- Ожулване (охлузване) – често срещано при малките деца, докато играят, тичат, карат велосипед, кънки или скейтборд. Обикновено включва горния слой на кожата и е съпроводено със слабо кървене.
- Мехури – видимо натрупване на течност в и под епидермиса. Могат да се появят навсякъде по тялото, но най-често се срещат по ръцете и краката. Сред най-често срещаните причини за появата на мехури по краката е носенето на твърди, тесни или неудобни обувки.
- Разкъсване – травматична рана в резултат на триене, тъпа сила, остър предмет и е свързана с отделяне между епидермиса и дермата
Продукти, подходящи за лечение на травматични рани:
Hydrofilm Plus / Хидрофилм Плюс
Прозрачна самофиксираща се превръзка с абсорбираща подложка