Лицето е най-видимата и една от най-деликатните зони на нашето тяло. През цялата година и особено през летните месеци децата често падат и се удрят. Освен коленете и лактите, брадичката и челото обикновено са най-засегнатите области в тези случаи.
Много е важно да обърнем особено внимание на грижата за тези видове наранявания, колкото и малки да са те. Целта е да се улесни бързото и качествено заздравяване и максимално да се избегне появата на белези в областта на лицето.
4 стъпки за лекуване на рана по лицето на дете
При възникване на рана по лицето на дете е от решаващо значение да бъде направена бърза оценка на нараняването. В случай че раната е дълбока, незабавно потърсете медицинска помощ, защото може да се наложи манипулация по лепене или шиене. Ако раната е лека и не е сериозна, можем сами да окажем първа помощ и да предпиемем съответните действия за да помогнем за бързото и ефективно зарастване.
По-долу ви даваме необходимите насоки за оказване на първа помощ на рана по лицето вашето дете.
- Дезинфекцирайте ръцете си.
Преди всичко, преди да лекувате рана, ръцете ви трябва да бъдат чисти. Можете да използвате хидроалкохолен гел, ефективен срещу вируси, бактерии и гъбички или антибактериални мокри кърпички, за да намалите микробното натоварване, което имате върху ръцете си. - Почистете раната.
Препоръчваме ви да почистите раната със стерилен физиологичен разтвор и стерилен компрес. Имайте предвид, че лицето е силно кръвоснабдена област, така че колкото и малка да е, раната ще кърви. Подсушете раната с помощта на компрес от нетъкан текстил. Тези компреси няма да оставят нишки или власинки в засегнатата област. - Дезинфекцирайте раната с антисептик.
След като сте почистили раната, тоест отстранили сте видимата мръсотия, е време добре да я дезинфекцирате, за да я предпазите от инфектиране. В аптеките можете да откриете различни средства за дезинфекциране. Препоръчваме ви да използвате Cosmos® спрей за антисептично почистване на рани. Той е силно ефективен срещу мултирезистентни бактерии като Ешерихия коли и Стафилококи, благодарение на активната си съставка полихексанид. Този спрей образува защитен филм върху повърхонстта на раната и не позволява протикването и развитието на бактерии. Сред предимствата му са, че не причинавя болка (не щипе), не цапа, гарантира почистване дори на труднодостъпни места. - Защитете раната с превръзка.
В широкия асортимент от Cosmos® на HARTMANN ще намерите превръзката, която най-добре се адаптира към вида на раната.
Трикове за избягване на белези по лицето
Както вече казахме, лицето е особено деликатна област, така че е важно да следваме определени инструкции, дори след като раната е затворена, за да избегнем появата на белези:
- Не излагайте раната на слънчева светлина. Редовно нанасяйте слънцезащитен крем през летните месеци. След затваряне на раната, кожата остава бледа в областта на нараняването. Това крие риск от поява на пигментация при излагане на слънце.
- Не дърпайте и не откъсвайте коричката.
- Правете нежни кръгови масажи в областта.
- Потърсете продукти за предотвратяване на белези в аптечната мрежа.