… и как да предотвратим появата на инфекция?
Когато се нараним, се сблъскваме с редица неприятни усещания като болка, уплаха, страх, но в същото време първите ни реакции са особено важни, за да избегнем повече усложнения, едно от които е инфектирането на образувалата се рана. При недобра грижа е възможно да се инфектират и хроничните рани, които евентуално имаме.
Какво представлява инфекцията?
На първо място сред причините за инфектиране е замърсяването на раната. Т.нар. контаминация представлява пренасяне на различни патогени от повърхността на собствената ни кожа или от предмета, с който сме се наранили, върху раневото ложе. Това не означава, че автоматично ще бъде предизвикано възпаление. Тъканната защита, която притежаваме, по принцип е способна да се справи с определен брой микроорганизми. Едва при надвишаване на техния брой или при невъзможност за реакция поради компрометирана имунна защита раната се инфектира.
Инфекцията на раната задейства имунния отговор на нашия организъм под формата на възпаление. Това може да увреди допълнително тъканите и да забави процеса на заздравяване.
Много инфекции отшумяват сравнително бързо и не изискват специални грижи. Други обаче, ако не се лекуват, могат да имат сериозни последствия и да изискват медицинска намеса.
Симптоми
Клиничната картина на инфектираните рани е типична за един възпалителен процес:
- зачервяване
- оток
- повишена температура
- болка
- функционални ограничения
Възможно е да се появи по-обилно секретиране от раната, както и гнойна течност. Типичната миризма също е признак за инфекция. Обичайно раната зараства много по-бавно.
При хронични рани и при пациенти със силно отслабен имунитет симптомите може да не са толкова забележими и характерни. За да се постави диагноза, се изследва и липсата на апетит, наличие на гадене и повръщане и общото неразположение.
Разпространение инфекцията и усложнения от това
Възможно е локалната инфекция да се разпространи допълнително. В такъв случай най-вероятно ще забележите и съответно зачервяване в околните области на кожата. Процесът може да обхване както тъканите, така и мускулатурата, органите и телесните кухини. Когато инфекцията стане системна, чрез лимфната и съдова система, патогените се разпространяват по цялото тяло. Подобно развитие може да доведе до сепсис – екстремна имунна реакция, която би могла да предизвика полиорганна недостатъчност. Това е сериозно състояние, което изисква неотложна лекарска помощ.
Други усложнения, които могат да последват, са:
- Целулит – бактериална инфекция на по-дълбоките слоеве на кожата.
- Остеомиелит – инфекция на костите.
- Импетиго – кожна инфекция, причинена от стрептококи и стафилококи.
- Некротизиращ фасциит (сравнително по-рядко срещано) – остър процес, при който се наблюдават обширни некрози на повърхностни фасции.
- Превръщането на раната в хронична.
Рискови фактори за развитие на инфекция
Рискът от инфекция може да се повиши заради спецификата на нараняването и заради причината за възникването му. Трябва да сме особено внимателни, когато:
- Раната е голяма като площ, дълбока е или има назъбени ръбове
- Мръсотия или чужди частици са попаднали в раната
- Раната е от ухапване
- Причината за нараняването е замърсен или ръждясал предмет
Определени здравословни състояния и фактори от околната среда биха могли да увеличат риска от инфекция:
- Диабет
- Лошо кръвообращение
- Отслабена имунна система
- Напреднала възраст
- Недохранване
- Лоша хигиена
Как да предотвратим инфекцията?
Първото важно нещо, което трябва да направим, е по най-бързия начин да почистим раната.
По възможност използвайте стерилен физиологичен разтвор. Течащата вода също е добро решение. Антисептичните средства и спиртът може да използвате за почистване около мястото на нараняване, но не и върху самата рана или в непосредствена близост. Това все пак зависи от вида на основната съставка в съответния продукт. В аптечната мрежа може да откриете Cosmos почистващ спрей за рани, в чийто състав влиза полихексанид (PHMB, 0.1%). Спреят е подходящ за антисептично почистване, омекотяване и отстраняване на залепнали превързочни материали, без да причинява вторична травма и болка. Той е безцветен и не щипе при прилагане.
Ако не успявате да почистите раната и забелязвате останали частици мръсотия или забити парчета, най-добре не губете време и потърсете лекарска помощ.
От особена важност е за осигурим възможно най-оптималната среда за зарастване на раната. Тук факторът е избор на подходяща превръзка.
Когато съществува риск от инфектиране или раната е по-дълбока, задължително трябва да използваме стерилен пластир (лепенка). Превръзката не трябва да залепва за повърхността на раната и трябва да осигурява добра въздухопропускливост. Продукти като COSMOPOR E осигуряват защита от инфектиране, имат мека абсорбираща подложка и следват контурите на тялото.
Трябва да следите внимателно раната и ако забележите признаци на инфектиране, да се обърнете към лекар.
Кога посещението при лекар е задължително?
- Ако се появят симптоми на инфекция като треска, зачервяване и нарастваща болка
- Ако не можем да почистим раната правилно и има остатъци от предмети в нея
- Ако раната е дълбока и зееща
- Ако не можем да спрем кръвотечението
- Ако раната е от ухапване
- Ако сме се наранили със замърсен или ръждясал предмет
Инфекцията е неприятна евентуална последица от появата на раните. Колкото и безобидно да ни се струва нараняването ни, е добре да бъдем внимателни при третирането му и да използваме подходящите продукти за първа помощ.